Ostatnio pisaliśmy o elementach, pomagających stworzyć dobrą książkę. Dziś, odpowiadając na Wasze potrzeby, wracamy do zupełnych podstaw. Te z Was, które napisały już książkę (albo są w trakcie) wiedzą, że nie jest to łatwy proces. My też mamy tego świadomość. Praca z autorkami to nasza codzienność i nieraz już w trakcie prac piszące pytały nas, jak… napisać książkę. Okazuje się bowiem, że podczas pisania trzeba zmierzyć się z tym, jak działa (po)twór zwany literaturą. Tak się składa, że wiemy o nim całkiem sporo, więc łapcie odpowiedzi na Wasze trzy najczęstsze wątpliwości!

1. Jak napisać książkę, skoro nie wiem, jak zacząć (i zakończyć)?

Nie będziemy oszukiwać – początek i koniec książki są bardzo ważne. To właśnie pierwsze zdania czy strony wpływają na to, z jakim nastawieniem czytelnik kontynuuje lekturę (i czy w ogóle czyta dalej). Z tego powodu postaraj się, aby początek zaintrygował czytelnika. Można to zrobić na różne sposoby: od użycia konkretnego stylu językowego i stworzenia specyficznego klimatu, po zarysowanie wydarzeń, które opiszesz dalej w książce. Zaplanuj też mocne zakończenie. Chcesz wywołać w nim szok odbiorcy? Zakończyć mocną myślą, skłaniającą do refleksji? A może pozwolić czytelnikowi na różne interpretacje? Decyzja należy do Ciebie. Ważne, żeby koniec sprawił, że książka zostanie w głowie czytającego na dłużej. A jeśli chcesz sprawdzić, czy Ci się udało, zgłoś się do nas po recenzję!

recenzja powieści przed wydaniem

2. Co, gdy nie wiem, jak połączyć pomysły w całość?

Chaos bywa twórczy, zwłaszcza na etapie wykluwania się pomysłu. Bywa jednak, że staje się męczący, gdy próbujemy przelać nasze idee na papier. Autorki, zgłaszając się do nas po recenzję swojej książki, często proszą, aby recenzentka zwróciła szczególną uwagę na kompozycję. Z naszych obserwacji wynika, że najczęstsze problemy wiążą się z różnymi planami czasowymi lub zróżnicowaniem narracji. Z tego powodu jeszcze przed przystąpieniem do prac zastanów się dobrze, jaki efekt chcesz osiągnąć. Stylizacja na marzenia senne? Uwypuklenie relacji między zdarzeniami a postaciami? Ukazanie różnych perspektyw? Dobierz do tego kompozycję, dzięki której najlepiej osiągniesz swój cel. Pamiętaj, by zrobić to tak, żeby odbiorca miał szansę zrozumieć przekaz. Jeśli nie wychodzi, nie załamuj się, tylko znów: zgłoś się do nas po recenzję. Pomożemy znaleźć najlepszy układ dla Twojego utworu i podpowiemy, jak napisać książkę, której poświęciłaś tyle czasu.

3. A jeśli historia wyprowadza mnie w pole?

Czasem zdarza się, że w trakcie pisania dajemy się ponieść różnego rodzaju pomysłom. To zupełnie naturalne, w końcu pisanie jest aktem twórczym. Często wychodzą z tego świetne i oryginalne książki. Gorzej, jeśli orientujemy się, że coś poszło nie tak. Historia w pewnym momencie się nie klei? A może intryga tak się skomplikowała, że nie wiemy, jak ją rozwiązać? Aby uniknąć podobnych wpadek, rób notatki. Nie tylko przed rozpoczęciem pisania, w trakcie też. Nowy pomysł na poprowadzenie danego wątku? Super, ale rozrysuj go sobie najpierw (np. w formie mapy myśli). To pozwoli Ci uniknąć mozolnych poprawek.

A Wy, z jakimi problemami najczęściej mierzycie się w czasie pisania? Brak pomysłu na poszczególne elementy? Problemy z kompozycją? Nadmiar pomysłów, a może jeszcze coś innego? W razie czego pamiętajcie, że nasza recenzja jest po to, aby pomóc Wam się uporać z każdym z możliwych problemów, jakie pojawiły się w czasie pisania. Piszcie więc książki, a potem zgłaszajcie się do nas. A, no i mocno trzymamy kciuki za Wasze zmagania literackie!

recenzja powieści przed wydaniem

Potrzebujesz wsparcia wydaniu debiutu i w ocenie Twojej powieści?

Twoja książka zostanie sprawdzona pod kątem mocnych i słabych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić. Ocenimy styl i zasugerujemy, jak można go poprawić.

Dowiedz się więcej o recenzji powieści przed wydaniem.