Czym właściwie jest dobra książka? Czy to taka, która została nagrodzona Nike? Nowatorska i odkrywcza? A może po prostu taka, która podoba się czytelnikom? To jedno z tych pytań, na które brak ostatecznej odpowiedzi. I choćby krytycy przerzucali się propozycjami, nie ma uniwersalnej receptury na to, jak napisać dobrą książkę. Istnieją za to pewne sposoby, które sprawią, że Twój utwór zdecydowanie zyska na wartości, zarówno w oczach potencjalnych wydawców, krytyków, jak i czytelników.
1.Wystrzegaj się anachronizmów!
W wyobraźni zbiorowej pisarze siedzą z rozwianym włosem i zapisują to, co przyniesie im wena. Ci, którzy mają już za sobą debiut, wiedzą jednak, że w może i natchnienie jest przydatne, ale każdy, kto zastanawia się, jak zacząć pisać książkę, musi nastawić się na mozolną pracę. I to już od samego początku! Mówiąc wprost: dobrze zaplanuj (np. w formie notatek), jak poprowadzisz fabułę, intrygę, jacy będą bohaterowie i w jaką konwencję ująć swój pomysł. To bardzo ważne – nie tylko w przypadku takich gatunków, jak kryminał, ale właściwie każdej książki. Dzięki planowaniu unikniesz wielu wpadek w trakcie pisania, a sam proces tworzenia będzie przebiegał zdecydowanie sprawniej
2. Nadaj wiarygodności bohaterom!
To dosyć oczywista zasada, o której w zasadzie wie większość autorów. Wiele osób zapomina jednak, że jedną z pośrednich metod charakteryzacji jest….język! Często zdarza się, że w tekstach, które recenzujemy, bohaterowie mówią tak samo lub używają języka narratora. A przecież w życiu mało kto używa w trakcie rozmowy gładkiego, literackiego języka. Wielu z nas ma także charakterystyczny sposób budowania wypowiedzi, który mówi coś o naszej osobowości. Czemu więc ma być inaczej w przypadku postaci literackich? Wykorzystuj dialogi czy monologi, aby indywidualizować język bohaterów. To jedna z kwestii, która mocno wpływa na realizm powieściowego świata.
3. Jak napisać dobrą książkę? Pytaj!
Napisałaś książkę, ale masz poczucie, że wymaga dopracowania? Zawsze istnieje opcja skorzystania z porady tych, którzy mają wprawę w pracy z literaturą i potrafią obiektywnie ocenić Twoje dzieło. Tym, co pozwoli Ci dowiedzieć się, jak napisać dobrą książkę, jest nasza recenzja. W jej ramach dowiesz się, co wyszło Ci świetnie, a co warto dopracować. Znamy się na literaturze i – co ważniejsze – pracowałyśmy już z wieloma autorkami i autorami, którzy po recenzji pisali nam, że dzięki niej w końcu wiedzą, jak uzyskać efekty, na których im zależało.
4. Chcesz dobrej książki? Pamiętaj o zasobach kultury
Utwory nie powstają w próżni. Istnieje tradycja literacka, kulturowe symbole i gatunki. Czasem żalicie się, że to przeszkadza, kiedy chce się w oryginalny sposób przedstawić pewne wątki (np. miłość). Dorobek kulturowy jest jednak ogromną siłą – tak naprawdę dzięki niemu można znaleźć odpowiedź na pytanie, jak napisać dobrą książkę. Baw się więc bogactwem kulturowym w świadomy sposób – sięgaj po konwencje, przekształcaj gatunki. Nawiązuj w ciekawy sposób do innych utworów, korzystaj z symboli. Rób to mądrze, budując nowe znaczenia. Gwarantujemy, że czytelnicy to docenią!
A Ty, czy wiesz, jak napisać dobrą książkę? Jeśli wahasz się, czy Twój utwór można zaliczyć do tej szerokiej kategorii, napisz do nas i zamów recenzję. Nie musisz się bać naszej oceny – nie Ty jej podlegasz, a Twoją pracę traktujemy z pełnym obiektywizmem. A, i najważniejsze. Naprawdę kochamy książki. I bardzo, bardzo lubimy, kiedy dzięki naszym wskazówkom Twoja książka staje się jeszcze lepsza.
Potrzebujesz wsparcia wydaniu debiutu i w ocenie Twojej powieści?
Twoja książka zostanie sprawdzona pod kątem mocnych i słabych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić. Ocenimy styl i zasugerujemy, jak można go poprawić.
Dowiedz się więcej o recenzji powieści przed wydaniem.