Kiedy myślimy o karierze pisarskiej, często wyobrażamy sobie błysk fleszy, wywiady w opiniotwórczych czasopismach i przemowę, jaką wygłaszamy, odbierając kolejną nagrodę literacką. Przesada? Może i tak, ale przyznaj, ile razy myślałaś o tym, co stanie się po wydaniu Twojej książki? Jest tylko jeden problem: masz pomysł na jej napisanie, ale jakoś nie potrafisz zebrać się w sobie i zacząć działać. Z doświadczenia (także własnego) wiemy, że często najtrudniejsze jest właśnie przełamanie się, żeby po prostu siąść i przystąpić do działania. Nie wiesz, jak zacząć pisać książkę? Dla ułatwienia startu podpowiem Ci kilka kwestii i mam nadzieję, że pomogę przełamać frustrację na widok migającego w polu tekstowym kursora!

1. Planuj!

W wyobraźni zbiorowej pisarze siedzą z rozwianym włosem i zapisują to, co przyniesie im wena. Ci, którzy mają już za sobą debiut, wiedzą jednak, że w może i natchnienie jest przydatne, ale każdy, kto zastanawia się, jak zacząć pisać książkę, musi nastawić się na mozolną pracę. I to już od samego początku! Mówiąc wprost: dobrze zaplanuj (np. w formie notatek), jak poprowadzisz fabułę, intrygę, jacy będą bohaterowie i w jaką konwencję ująć swój pomysł. To bardzo ważne – nie tylko w przypadku takich gatunków, jak kryminał, ale właściwie każdej książki. Dzięki planowaniu unikniesz wielu wpadek w trakcie pisania, a sam proces tworzenia będzie przebiegał zdecydowanie sprawniej

2. Pisz!

Nie fiksuj się na tym, że nie masz stylu Gombrowicza, a bardzo chcesz. Często autorzy mają w głowie pewną koncepcję i przed pisaniem hamuje ich strach, że nie podołają jej realizacji. Pamiętaj jednak, że punktem wyjścia do krytyki zawsze jest właśnie finalizacja pomysłów. Wniosek? Bez napisania książki nie dowiesz się, jak piszesz. Nie myśl więc obsesyjnie, jak zacząć pisać książkę, po prostu pisz. I pamiętaj, że nie jesteś skazana na własne odczucia, bo u nas w ramach recenzji powieści przed wydaniem zawsze powiemy Ci szczerze, co wyszło dobrze, a nad czym warto jeszcze się pochylić.

recenzja powieści przed wydaniem

3. Nie skupiaj się na finalnym efekcie

To oczywiście ważne, aby mieć klarowną koncepcję całej książki. Nie myśl jednak za dużo o opiniach recenzentów, a nawet takich rzeczach jak projekt okładki czy dystrybucja, jeśli masz dopiero pomysł na utwór. To niepotrzebnie Cię rozprasza i sprawia, że skupiasz się na efektach, zamiast myśleć, w jaki sposób najlepiej możesz je uzyskać. I znowu: w ocenie efektów zawsze może pomóc nasz zespół, Ty natomiast maksymalnie skoncentruj się na tym, żeby konsekwentnie realizować swój pomysł.

4. Zastanów się, do kogo piszesz

Grupa docelowych odbiorców to aspekt, który często ucieka zasiadającym do pisania autorom. A przecież nie napiszesz lekkiej powieści przygodowej dla młodzieży z użyciem języka rodem z utworów Jamesa Joyce’a. Jasne, jako twórca masz prawo eksperymentować z formą i gatunkami, ale rób to z rozmysłem, mając chociaż ogólny zarys tego, kim będą Twoi potencjalni czytelnicy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza podczas tworzenia poradników, które powinny przecież być skierowane do konkretnej grupy osób.

Nie lekceważ innych autorów

Mówiąc wprost, nie ignoruj tego, że dużo rzeczy po prostu zostało już napisanych. Zanim zrealizujesz swój pomysł, zastanów się, czy nie jest on historią, która została już opisana przez innych. Chcesz napisać romans, dziejący się w czasach Wojny Secesyjnej? Super, niech to jednak nie będzie kolejna wersja losów Scarlett O’ Hary, a coś, co niesie ze sobą jakiś powiew świeżości. Czasem wystarczy odpowiednia konwencja literacka albo oryginalny pomysł na reinterpretację znanych motywów, żeby efekt finalny był naprawdę świetny.

To jak, wiesz już jak zacząć pisać książkę i podejmujesz wyzwanie? Jeśli tak, to działaj, a my mocno trzymamy kciuki, żeby poszło jak najlepiej! I pamiętaj, że po napisaniu książki zawsze możesz się z nami skontaktować, a my z chęcią zrecenzujemy Twoją powieść przed wydaniem i damy Ci konkretne wskazówki, które pomogą udoskonalić efekty Twojej ciężkiej pracy i zwiększą szansę na jej publikację.

recenzja powieści przed wydaniem

Potrzebujesz wsparcia wydaniu debiutu i w ocenie Twojej powieści?

Twoja książka zostanie sprawdzona pod kątem mocnych i słabych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić. Ocenimy styl i zasugerujemy, jak można go poprawić.

Dowiedz się więcej o recenzji powieści przed wydaniem.