Napisałaś powieść, dopracowałaś, dopieściłaś – mówiąc krótko, czujesz się gotowa do jej wydania. To twoja pierwsza książka, więc emocji jest naprawdę wiele. Szukasz więc informacji o tym, jak wydać książkę w Polsce, ale nadmiar wiadomości przyprawia Cię o ból głowy. Wysyłasz więc propozycję do wszystkich wydawnictw, jakie kojarzysz. I… nic!
Zgłaszacie się do nas, opisując swoje historie i prosząc o poradę w ramach recenzji wydawniczej. W niej wskazujemy Wam, jakie elementy w powieści mogą być przyczyną ciszy ze strony wydawców i jak je poprawić, aby mieć szansę na wydanie. Powody milczenia ze strony wydawców mogą być jednak różnie. Często wskazujemy je i omawiamy z Wami przyczyny braku odzewu w różnych formach, w tym w ramach konsultacji wydawniczych. Dziś jednak podrzucamy praktyczną ściągawkę, związaną z jedną z możliwych przyczyn – po prostu, nie wszystkie wydawnictwa w Polsce chcą wydać książkę debiutantów. Niektórzy wolą inwestować w wydanie tytułów zagranicznych autorów lub nieco bardziej doświadczonych pisarzy lub ich plany wydawnicze są zapełnione na kilka lat.
Poniżej prezentujemy listę wybranych wydawców, którzy inwestują w nowych autorów.
1. Debiut w dużym wydawnictwie
Wszyscy je znamy, z prostego powodu: dużo ich książek oglądamy w księgarniach. Zwykle sporo możemy też znaleźć na swoich półkach. To kojarzy się z prestiżem, ale czy masz szansę wydać książkę w Polsce z dużym wydawnictwem? Nie zniechęcaj się, widząc na ich stronach znane nazwiska. Jeśli Twoja książka będzie miała bardzo wysoki potencjał wydawniczy (sprawdzisz go w ramach recenzji Twojej powieści przed wydaniem), jest szansa, że nawet duży, komercyjny wydawca zainteresuje się Twoją powieścią. Przykładowe wydawnictwa tego typu:
a) Grupa Wydawnicza Foksal: zrzesza kilka znanych wydawnictw (m.in. W.A.B.; Uroboros; YA!). Wydają rocznie kilkaset nowych książek, wśród których znajdziemy erotykę/romanse,fantastykę, kryminały i sensację, literaturę obyczajową, piękną oraz thrillery i horrory. Z kolei wśród nazwisk ich autorów znajdziemy m.in. Zygmunta Miłoszewskiego, Marcina Mellera. W ramach tej grupy wydawniczej debiutowali także Erick Pol oraz Marcin Nowak Lubecki, a zainicjowana przez W.A.B seria „Archipelagi” jako jedna z pierwszych tak silnie stawiała na polskich (w tym początkujących) twórców.
b) Zysk i S-ka: poznańskie wydawnictwo, które wśród swoich bestsellerów ma słynną sagę G. R. R. Martina. Z polskich twórców wydaje m.in. popularne w ostatnich latach powieści Elżbiety Cherezińskiej. Poza wydaniami światowych autorów, od 2001 wydaje także serię „Polski Kameleon”, co jest wyjściem naprzeciw potrzeb rodzimych twórców. Wśród ich publikacji znajdziemy szeroki przekrój gatunkowy: literaturę obyczajową, piękną, podróżniczą, powieści historyczne, fantastykę i grozę, a także utwory kryminalne oraz sensacyjne. Z debiutujących pisarzy, którzy wydali swoje utwory w ramach tego wydawnictwa możemy wymienić chociażby Marzenę Hryniszak czy Anikę Stelmasik.
c) Prószyński i S-ka: wydaje sporo tytułów i, co ważne, są one mocno zróżnicowane pod względem gatunkowym. Wśród ich publikacji znajdziemy m.in. fantastykę, kryminały, romanse, poradniki, czy thrillery. Ich oferta jest także zróżnicowana, jeśli chodzi o doświadczenie autorów. Początkujący twórcy mają więc jak najbardziej szansę znaleźć się wśród twórców takich jak Irena Matuszkiewicz, Paulina Młynarska czy Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Dowodem tego są chociażby wydane w Prószyńskim powieści Wandy Żółcińskiej lub Małgorzaty Koch.
2. Średnie wydawnictwa dla polskich debiutantów
Średnie wydawnictwa to te oficyny, które nie wydają rocznie aż tylu książek, co przywołane powyżej. Nie oznacza to jednak, że Twoja książka nie może znaleźć się w ich planie wydawniczym na kolejny rok. Często są nieco bardziej otwarte na debiutanckie powieści. Są też w stanie trochę bardziej zaryzykować finansowo, wydając nową autorkę (ale to nie jest reguła, tylko raczej możliwość). Szukaj więc takiego, którego profil jest zgodny z tematyką Twojego utworu i działaj. Wśród wydawców tego typu można znaleźć na przykład:
a) Wydawnictwo Lira: stosunkowo młode wydawnictwo, które powstało w 2017 roku. Sygnowane przez nie publikacje tworzą całkiem spory przegląd gatunków. W katalogu ich publikacji można znaleźć zarówno kryminały i sensację, jak i fantasy, science ficion, literaturę obyczajową, piękną czy biografie. Daje to szerokie pole manewru debiutantom, których publikacja znalazłaby się wśród książek m.in. Marty Motyl, Wojciecha Szlęzaka czy Piotra Podgórskiego.
b) Wydawnictwo Dragon: spośród beletrystyki posiada w ofercie kryminały i książki obyczajowe. Wśród nich możemy znaleźć utwory m.in. Iwony Mejzy, Kamili Mitek, Patrycji Żurek czy Aleksandry Rak. O ich przychylności względem młodych twórców może świadczyć chociażby fakt, że organizowali konkursy literackie, w których poszukiwali nowych autorów.
c) Wydawnictwo Kobiece: jak sama nazwa wskazuje, to wydawnictwo założone w dużej mierze przez kobiety, które dedykują swoje publikacje innym kobietom. Początki wydawnictwa sięgają 2008 roku. Założycielki mówią o sobie, że wydają utwory, które same chciałyby przeczytać. Wśród wydawanych przez nie gatunków znajdziemy szeroko pojmowaną literaturę kobiecą, romanse i erotyki, literaturę piękną, ale również kryminały, thrillery czy literaturę faktu. Wśród autorek polskich, publikujących pod szyldem wydawnictwa, możemy wskazać na przykład Annę Szczęsną, Agatę Bizuk czy Adriannę Trzepiotę.
3. A może małe wydawnictwo pomoże Ci wydać książkę w Polsce?
Nie obawiajcie się małych wydawnictw! Być może właśnie one będą w stanie zapewnić warunki, jakie chcecie uzyskać i pozwolą Wam wydać powieść w Polsce. Często oferują naprawdę świetnie dopracowane (także graficznie) publikacje i podchodzą bardzo osobiście do każdego z projektów wydawniczych. Zresztą kto wie, może to właśnie Twoja książka będzie takim hitem, że wydawnictwo zacznie przekształcać się w giganta rynku? Przykładowe wydawnictwa tej kategorii:
a) Wydawnictwo Mięta: według założycielek oficyny nazwa ma się kojarzyć z głównymi ideami ich wydawnictwa, czyli wnosić swego rodzaju świeżość i orzeźwienie na rynek literacki w Polsce. Stawiają na literaturę, mającą dać czytelnikom rozrywkę, więc wśród ich pozycji znajdziemy zarówno książki dla dzieci, jak i fantastykę, literaturę obyczajową, kryminały (a także, jak sami deklarują, wiele innych). Wśród autorów możemy znaleźć m.in. takie nazwiska jak Marta Kisiel, Berenika Miszczuk, Anna Szumacher czy Małgorzata Starosta.
b) Wydawnictwo Skarpa Warszawska: ich najbardziej znanymi publikacjami przez dłuższy czas był miesięcznik „Skarpa Warszawska”, a także magazyny „Pocisk” i „Historia bez tajemnic”. Od 2016 roku wydają jednak również książki, w tym biografie, kryminały, thrillery, romanse, beletrystykę historyczną czy literaturę obyczajową. Od 2017 roku wydawnictwo organizuje także Warszawski Festiwal Kryminału, którego finałem jest wręczenie nagrody „Złoty Pocisk”. Autorzy współpracujący z wydawnictwem to m.in. Krzysztof Bochus, Magdalena Witkiewicz i Małgorzata Rogala.
c) Wydawnictwo Nisza: warszawskie wydawnictwo, istniejące od 2004 roku. Zajmuje się głównie wydawaniem literatury pięknej i esistyki. Publikacje wychodzą w stosunkowo niskim nakładzie, co nie zmienia faktu, że ich książki często zdobywają prestiżowe nagrody literackie. Redaktor naczelna deklaruje też, że bardzo mocno stawia na literacki poziom wydawanych książek, a zysk nie jest dla niej najważniejszy. Dzięki temu, mimo bycia na początku kariery pisarskiej, macie szansę po prostu zachwycić wydawnictwo swoją powieścią i liczyć na publikację. Wśród autorów, publikujących pod sztandarem Niszy, znajdziemy m.in. Magdalena Tulli, Mateusz Pakuła czy Michał Sobol.
To jak, próbujesz wydać książkę w Polsce?
To oczywiście jedynie kilka propozycji, ponieważ polski rynek książki jest niezwykle dynamiczny i wciąż zachodzą w nim zmiany. Warto pamiętać też o praktycznych kwestiach. Wszyscy wymienieni tutaj wydawcy w ramach propozycji wydawniczej oczekują tekstu książki, streszczenia (lub konspektu) oraz informacji o autorze. Wysyłając swoje propozycje, pamiętajcie jednak, aby każdorazowo sprawdzić, czego oczekuje dany wydawca – szkoda byłoby odpaść w przedbiegach ze względu na braki w zgłoszeniu. Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasza książka w obecnym kształcie ma szansę na wydanie, zgłoście się do nas po recenzję przed wydaniem. W ramach recenzji wydawniczej określicie potencjał wydawniczy powieści, który składa się z: jakości literackiej powieści, grupy docelowej (wąska lub szeroka) oraz tego, jak powieść przystaje do aktualnych trendów wydawniczych. Obiecujemy, że będziemy nie tylko szczere, ale również bardzo pomocne, dzięki czemu zwiększycie swoje szanse u potencjalnego wydawcy.
Potrzebujesz wsparcia w wydaniu debiutu i w ocenie Twojej powieści?
Twoja książka zostanie sprawdzona pod kątem mocnych i słabych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić. Ocenimy styl i zasugerujemy, jak można go poprawić.
Dowiedz się więcej o recenzji powieści przed wydaniem.