Jesteś początkującą pisarką. Tworzeniu oddajesz całe swoje serce i każdą wolną chwilę. I właśnie skończyłaś powieść. Praca kosztowała Cię dużo trudu, ale ostatnia kropka postawiona.

Teraz zastanawiasz się, jaki powinien być kolejny krok. Wiesz, że chcesz zadebiutować, być może nawet już wiesz, jak chcesz wydać swoją powieść. Tylko… Nie masz pewności, czy jest ona już gotowa do publikacji. Czy na pewno wszystkie wątki są jasne? Czy bohaterowie są odpowiednio wyraziści? Czy przekazałaś dokładnie to, co chciałaś przekazać?

Twoi znajomi ciepło wyrażają się o powieści, ale chciałabyś zasięgnąć opinii profesjonalisty.

Recenzja wydawnicza

1170
 • 4 strony recenzji
 • mini-ebook „Co dalej po recenzji?”

Recenzja wydawnicza i pakiet redakcyjny

1670
 • 4 strony recenzji
 • mini-ebook „Co dalej po recenzji?”
 • pakiet redakcyjny – 4 strony

Cena dotyczy recenzji do 12 arkuszy wydawniczych (480 000 znaków ze spacjami).

Dłuższe recenzje wyceniamy indywidualnie.

Wesprzemy Cię w pisarskiej drodze

I tu przychodzimy my, czyli recenzenci Twardej Oprawy. Każdy z nas ma wieloletnie doświadczenie w pracy z debiutami. Część z nas recenzuje powieści przed wydaniem dla wydawnictw (aby ocenić ich potencjał wydawniczy), inni piszą powieści, pozostali uczą na uniwersytetach, zajmują się krytyką literacką lub redagują. Jedno jest pewne, Twoja powieść trafi w ręce najlepszych.

Nikt z nas nie recenzuje każdego typu tekstów, mamy swoje specjalizacje. Wszyscy pracujemy według jednego systemu opiniowania, opracowanego przez redaktor naczelną Twardej Oprawy – Kingę Rak. W ciągu czterech lat zrecenzowałyśmy prawie 150 książek. Autorki, które uwzględniły nasze sugestie, opublikowały swoje książki w między innymi: W.A.B., Znak, Empik Go, Mięta, Karakter, beYa oraz w ramach dochodowego self-publishingu.

Wierzymy w to, że każdy debiut można dopracować, aby osiągnął swoją wydawniczą pełnię, a do pracy podchodzimy profesjonalnie, z dużą dozą empatii.

Recenzujemy: powieści obyczajowe, podróżnicze, psychologiczne, sensacyjne, kryminały, fantastykę, romanse, thrillery, young adult oraz new adult.

Nie recenzujemy książek dla dzieci, poezji, erotyków, powieści historycznych oraz literatury wysokoartystycznej.

Recenzja wydawnicza

Twoja powieść zostanie oceniona pod kątem mocnych i słabszych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić.

Potencjał wydawniczy powieści

Naszym zdaniem to kluczowe, abyś wiedziała, czy książka nadaje się już do wydania, czy należy jeszcze w niej coś poprawić. Dowiesz się, jak Twój debiut ma się do innych podobnych już wydanych pozycji oraz trendów na rynku książki. Wstępnie ocenimy jego szanse na wydanie, możliwe reakcje czytelników, a ostatecznie szansę na sprzedaż.

Bohaterowie

Sprawdzimy, czy są prawdopodobni psychologicznie, czy ich motywacje i zachowania są wiarygodne. Pewnie wiesz już, że bez dobrego bohatera powieść jest mdła. Dlatego po recenzji będziesz miała pewność, czy uda Ci się porwać czytelnika historiami Twoich bohaterów.

Fabuła i napięcie

Każdy pomysł można dopracować i wycisnąć z niego jeszcze więcej, a my Ci w tym pomożemy. Przeanalizujemy tekst tak, aby wykluczyć błędy logiczne oraz merytoryczne. Wspólnie uda nam się jeszcze mocniej go podkręcić. Dostaniesz jasną informację, czy Twoja powieść trzyma w napięciu.

Narracja

Jak opowiadasz swoją historię? Czy nie pojawiają się dłużyzny? Czy nie jest przegadana lub czy pewne informacje nie są podane zbyt skrótowo? Po przeczytaniu recenzji znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Język

Sprawdzimy, czy książka wymaga redakcji przed wysłaniem jej do wydawnictwa. Dowiesz się, czy Twój styl pisania wywołuje założony przez Ciebie efekt. Przeanalizujemy dialogi i upewnisz się, czy Twoi bohaterowie nie mówią jednym głosem.

I jeszcze więcej. Każda powieść wymaga innej pracy. Skupimy się przede wszystkim na tym, co można poprawić, aby Twoja powieść osiągnęła jak najwyższy potencjał swoich możliwości. Czasem dopracowania wymaga pomysł, czasem trzeba rozwinąć motywacje bohaterów, a czasem skrócić początek, bo książka ma długi rozruch. Nie traktujemy recenzji szablonowo. Skupiamy się zawsze na tych samych punktach, ale przede wszystkim piszemy tekst tak, abyś mogła wyciągnąć jak najwięcej korzyści, by rozwinąć powieść.

Pakiet redakcyjny

Przeanalizujemy wybrany przez Ciebie element książki  (narrację, język i styl, bohaterów, fabułę i napięcie) oraz podpowiemy, jak go ulepszyć. Pracujemy na przykładach – wskazujemy dokładnie, co poszło nie tak i proponujemy rozwiązania lub zadajemy pytania, które pomogą Ci samodzielnie je znaleźć.

Gdy potrzebujesz analizy kilku elementów – daj znać mailowo. Będziesz mogła zamówić więcej pakietów redakcyjnych.

Zobacz przykładowy pakiet.

Jak to działa?

Recenzja wydawnicza różni się od tekstów oceniających książkę, które ukazują się publicznie, po premierze tytułu.

Powieść jest przez nas recenzowana jeszcze przed wydaniem. To właściwie pierwszy krok na Twojej wydawniczej drodze, który warto wykonać jeszcze przed redakcją i wysłaniem propozycji wydawniczej do wydawnictw.

Dostaniesz 4 strony tekstu profesjonalnej opinii, który nie zostanie nigdzie opublikowany (chyba że sama to zrobisz). Będziesz mogła zadać nam mailowo pytania, dotyczące recenzji, i otrzymasz od nas mini-ebooka „Co dalej po recenzji?”.

Recenzja wydawnicza

1170
 • 4 strony recenzji
 • mini-ebook „Co dalej po recenzji?”

Recenzja wydawnicza i pakiet redakcyjny

1670
 • 4 strony recenzji
 • mini-ebook „Co dalej po recenzji?”
 • pakiet redakcyjny – 4 strony

Cena dotyczy recenzji do 12 arkuszy wydawniczych (480 000 znaków ze spacjami).

Dłuższe recenzje wyceniamy indywidualnie.

Książki, które zostały wydane, po naszych recenzjach

Co się stanie, gdy zrecenzujesz powieść z Twardą Oprawą?

Otrzymasz opinię niezależnego profesjonalisty lub profesjonalistki, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach (np. recenzują tylko powieści obyczajowe, fantastykę lub kryminały) oraz mają ogromne doświadczenie w pracy nad wydawaniem książek.

Książki analizujemy głęboko, często korzystając z akademickich narzędzi, ale tekst będzie napisany prosto, jasno i konkretnie. Szanujemy Twoją pracę pisarską, dlatego możesz liczyć na empatię z naszej strony (nie ma miejsca na uszczypliwości), a każdy element, który uznamy do poprawy, postaramy się wyjaśnić.

Recenzując powieść przed wydaniem, unikniesz sytuacji, w której wysyłasz niedoskonałą powieść do wydawnictwa. Redaktorzy z wydawnictw każdego dnia bombardowani są różnymi propozycjami, dlatego Twoja powinna być dopracowana i wyróżniać się na tle innych. A gdy planujesz wydanie w systemie self-publishingu, po recenzji oddasz redaktorowi dopracowany tekst. Będzie Cię czekać mniej poprawek przy redakcji i może być ona dzięki temu tańsza.

Od nas nie usłyszysz:
 • że Twoja powieść nie zasługuje na wydanie,
 • że musisz ją poprawić według naszych wytycznych,
 • że nasza opinia to jedyna poprawna.
Za to powiemy Ci:
 • żebyś dopracowała ją tak, aby czytelnik miał przyjemność z lektury,
 • abyś wyciągnęła z naszych rad to, co najważniejsze,
 • że opieramy nasze zdanie na ogromnym doświadczeniu, ale inni czytelnicy mogą postrzegać pewne kwestie w Twojej powieści inaczej.

Czym nasza propozycja różni się od innych?

Jako jedni z nielicznych poza oceną wartości literackiej tekstu, sprawdzamy potencjał wydawniczy. Recenzje pisane są według sprawdzonego przez lata pracy systemu – niezależnie kto z nas recenzuje, otrzymasz recenzję napisaną według ustalonych standardów Twardej Oprawy. Nie mamy recenzentów dobrych od wszystkiego. Każdy z nas specjalizuje się w konkretnym typie literatury. Recenzując u nas, masz pewność, że profesjonaliści zajmą się Twoją książką. Jesteśmy konkretni i empatyczni. Jako jedyne dajemy konkretne wskazówki redakcyjne, wydawnicze i promocyjne, dopasowane do Twojej powieści – jako dodatek do podstawowej wersji recenzji.

Napiszemy dla Ciebie propozycję wydawniczą

Planujesz wydanie powieści w wydawnictwie? Konieczne będzie przygotowanie skutecznej propozycji wydawniczej, która przekona redaktora do wydania Twojej powieści. Możemy stworzyć propozycję wydawniczą za Ciebie, która działa, bazujemy na naszym doświadczeniu i stałym kontakcie z wydawcami, którzy mówią, czego oczekują od debiutujących osób.
Wyróżnij Twoją książkę pośród setek innych propozycji wydawniczych, spływających na skrzynkę mailową redaktorów.
Napisana przez nas propozycja zawiera: biogram, streszczenie, mail do wydawcy, listę wydawnictw.
Jak wygląda proces? Czytamy Twoją powieść i na tej podstawie przygotowujemy streszczenie oraz maila, podkreślającego mocne strony Twojej powieści, w jakim trendzie się znajduje i co wyróżnia ją spośród innych. Do biogramu zbieramy wywiad, aby zmienić Twoje doświadczenie i osiągnięcia w dobry tekst o Tobie. Lista obejmuje te wydawnictwa, które wydają książki podobne do Twojej.

Propozycja wydawnicza

1700
 • biogram, streszczenie na 1 stronę A4, mail do wydawcy, lista wydawnictw

Cena dotyczy recenzji do 12 arkuszy wydawniczych (480 000 znaków ze spacjami). Dłuższe powieści wyceniamy indywidualnie. Propozycja wydawnicza obejmuje lekturę książki (potrzebną do przygotowania biogramu, streszczenia, listy wydawnictw i maila do wydawcy), ale nie recenzję wydawniczą.

Recenzja wydawnicza i propozycja wydawnicza

2770
 • recenzja powieści na 4 strony
 • biogram, streszczenie na 1 stronę A4, mail do wydawcy, lista wydawnictw
 • mini-ebook „Co dalej po recenzji?”

Cena dotyczy recenzji do 12 arkuszy wydawniczych (480 000 znaków ze spacjami). Dłuższe powieści wyceniamy indywidualnie. Propozycja wydawnicza obejmuje lekturę książki (potrzebną do przygotowania biogramu, streszczenia, listy wydawnictw i maila do wydawcy), ale nie recenzję wydawniczą.

Twarda Oprawa jest partnerem wydawniczym Virtualo i Empik Go

Wybrane przez nasz książki po naszej recenzji wydawniczej bezpłatnie z sukcesem polecamy Empik Go do wydania.

Dlatego nie czekaj dłużej i przestań się zastanawiać, czy Twoja powieść jest gotowa do wydania. Oddaj ją w ręce doświadczonych recenzentów, popraw błędy i gotowa oraz pewna siebie zacznij pracę nad jej wydaniem. W końcu nie chcesz już po wydaniu zastanawiać się, co mogłaś zrobić lepiej.

Czytelnicy czekają na Twoją książkę i daj im to, co najlepsze. Osiągnij literacki potencjał, upewnij się, że ma szanse na rynku książki i wydaj swój debiut z lekkością, dzięki recenzji z Twardej Oprawy.

* Współpracujemy ze wszystkimi twórczymi osobami – pomimo formy żeńskiej w tym tekście.