Często autorki i autorzy, z którymi współpracujemy, prezentują ambiwalentną postawę wobec swojej twórczości. Z jednej strony bardzo zależy im na tym, aby wydać książkę (stąd radość, kiedy nasza recenzja przed wydaniem jest dla nich pozytywna). Z drugiej prezentują swoisty brak wiary w siebie („Ale jak to, moja książka naprawdę mogłaby być wydana?!”). Dzisiaj więc, ku pokrzepieniu serc, postanowiliśmy zrobić małe podsumowanie. Prezentujemy wybrane książki, z którymi miałyśmy zaszczyt pracować, a które zdobyły miejsce na naszym rynku książki w ciągu ostatniego roku. Trzy z nich były przez nas recenzowane – jeśli więc chcecie zwiększyć szanse na wydanie swojego utworu, poczytajcie nieco o naszej recenzji. A póki co, zapoznajcie się z listą książek (kolejność nie ma znaczenia).

1. „Nie twój interes” Marzena Hryniszak

Ta kryminalna powieść debiutującej autorki trafiła do nas właśnie w ramach naszej flagowej usługi, czyli recenzji przed wydaniem. Książka została przez nas naprawdę pozytywnie odebrana (co, jak pamiętamy, trochę zaskoczyło autorkę) i, jak okazało się po jakimś czasie, nie tylko przez nas. Dzięki pracy nad utworem, autorce udało się w kwietniu tego roku wydać książkę nakładem wydawnictwa „Zysk i Spółka”. Lubicie kryminały i sensację? W takim razie historia o Lidii, która wraca późną nocą do domu i jest świadkiem napadu na człowieka, któremu decyduje się pomóc, z pewnością Was zaciekawi, a sama lektura przyniesie oczekiwany dreszczyk emocji!

2. „Laiko medis. Kraina Cienia” Agnieszka Kotuńska

Kolejnym przykładem utworu, który miałyśmy przyjemność recenzować w Twardej Oprawie, jest debiutancka powieść Agnieszki Kotuńskiej. Została wydana nakładem wydawnictwa Vibe (założonego specjalnie przez Agnieszkę i jej męża, Roberta Kotuńskiego, aby publikować książki autorki, a docelowo także inne). Oto fragment z opisu wydawcy: „W życiu zdarzają się różne wypadki, ale wpaść do grobowca w tajemniczych ruinach? To się nie zdarza każdemu! Zwiedzanie tajemniczych ruin kończy się dla dwudziestopięcioletniej Sary katastrofalnie. Wraca ze świata śmierci w towarzystwie niechcianego głosu, który pojawia się w jej głowie. Podczas desperackiej ewakuacji zabiera z rąk upiornie wyglądającego szkieletu misternie zdobioną szkatułkę. Wiedziona ciekawością – zagląda do środka, co zmienia jej życie nieodwracalnie (…).” Lubicie fantastykę? Jeśli tak, to warto się skusić, bo książka dostaje naprawdę pozytywne opinie.

recenzja powieści przed wydaniem

3. „Sieć. Czas adeptów” Agata Lasocka-Myszor

„Sieć” to seria książek, w ramach której aktualnie ukazały się dwa tomy. Autorce udało się wydać książkę, reprezentującą gatunek new adult w połączeniu z urban science-fiction. Pierwsza część opowiada o nastolatku, który posiada moc bezkarnej kradzieży samochodów. W wyniku obławy zostaje jednak zwerbowany do Międzynarodowej Agencji Ochrony Sieci. Jest to tajna organizacja, która poszukuje Utalentowanych, czyli takich jak nasz bohater. Jeśli więc lubicie książki, w których nie brakuje zwrotów akcji i w stylu filmów z MCU, to na pewno powinniście się zainteresować „Siecią”.

4. „Czarna Łza. Półcień” Marta Kirin

Wszystkie poprzednie książki były przez nas recenzowane – z kolei prace recenzenckie, redakcyjne i szkoleniowe (Marta była u nas na 2 kursach, wydawniczym i z self-publishingu) dotyczyły książki Marty Kirin. Autorka świetnie radzi sobie jako self-publisherka i w taki sposób postanowiła wydać książkę „Czarna Łza”, będącą częścią serii „Uniwersum Sedny”. Jak możemy się dowiedzieć, książka to „połączenie klasycznej space opery z elementami cyberpunku. Pełna akcji, strzelanin, intryg i trudnych wyborów doprowadzonych do ostateczności ludzi. Przedstawia uniwersum stworzone na bazie współczesnej historii Tybetu.” Lubicie takie nagromadzenie akcji? W takim razie sięgajcie po książkę, a pomysłowość autorki na pewno nie przyniesie Wam zawodu.

5. „Gorath. Uderz pierwszy” Janusz Stankiewicz

Książkę Janusza Stankiewicza, będącą pierwszym tomem serii, miałyśmy okazję poznać w ramach konsultacji online, jakie odbyłyśmy z autorem. Dzięki ogromowi pracy, jaką wykonał twórca, utwór został opublikowany w maju przez Wydawnictwo Alegoria. Fani fantastyki (której w tym tekście niemało), będą zadowoleni, ponieważ „Gorath” to mroczne fantasy, przeznaczone raczej dla czytelników powyżej szesnastego roku życia. Tytułowy bohater to zabijaka i awanturnik, półork – półczłowiek. Kiedy zostaje złapany przez władzę, dostaje ultimatum, aby wejść jako tajny agent do organizacji płatnych zabójców (Nocnych Cieni). Więcej nie zdradzimy – jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyły się losy Goratha, łapcie pierwszy tom!

I jak, samopoczucie trochę lepsze, a wiara w siebie wskoczyła na wyższy poziom? Mamy nadzieję, że tak, bo jak widać na powyższych przykładach, to, aby wydać książkę, jest jak najbardziej w Waszym zasięgu – czy to z wydawnictwem, czy w ramach self-publishingu. A jeśli wahacie się, czy Wasz utwór jest już gotowy do wydania, to warto skorzystać, tak jak niektórzy z powyższych autorów, z naszej recenzji przed wydaniem. W niej nie tylko zwrócimy uwagę na mocne strony książki, ale podpowiemy też, co możecie zrobić, żeby jeszcze podkręcić jakość utworu i zwiększyć jego szanse na wydanie.

recenzja powieści przed wydaniem

Potrzebujesz wsparcia przy wydaniu debiutu i w ocenie Twojej powieści?

Twoja książka zostanie sprawdzona pod kątem mocnych i słabych stron. Pokażemy, co poszło świetnie, wskażemy miejsca do poprawy i zasugerujemy, jak możesz to zrobić. Ocenimy styl i zasugerujemy, jak można go poprawić.

Dowiedz się więcej o recenzji powieści przed wydaniem.