Listy od redaktora

 do autora o debiutowaniu 

w Polsce

Książka skończona.

Nie wiesz, ile bezsennych nocy, weekendów, urlopów Ci zajęło pisanie. Ale książka skończona. Udało Ci się zrealizować swoje marzenie. Możesz czuć dumę, ba, to nawet konieczne! Za Tobą tytaniczna praca. Jednak teraz już wiesz, że napisanie książki to jedno, a wydanie jej w wydawnictwie to drugie. Wiesz, bo próbujesz się zabrać za wydanie od jakiegoś czasu i być może nie masz pomysłu, jak to zrobić.

A sytuacja na rynku książki nie jest łatwa, w szczególności dla debiutantów. Co nie oznacza, że jest beznadziejnie. Bo szczęśliwe zakończenia — znalezienie tego jedynego wydawnictwa — jest możliwe. Możesz zadebiutować lekko i mądrze.

Skąd to wiem? Pracowałam w największych polskich wydawnictwach, kocham czytać raporty dotyczące polskiego i światowego rynku książki, a sama zajmuję się badaniem życia literackiego. Jednak najważniejsza jest dla mnie wiedza, która do mnie przyszła w trakcie pracy z moimi autorami. Debiutantami takimi jak Ty, marzącymi o dobrym wydawnictwie. I dlatego wiem, że jeśli szukasz informacji na temat wysyłania propozycji wydawniczych, szukania dobrego wydawcy, umów, marketingu, promocji…

Zadebiutuj z lekkością

Możesz się poczuć zagubiony. Zdezorientowany. Oszołomiony. Bo każdy mówi coś innego i nie wiadomo, od czego zacząć. A książka czeka na wydanie.

Dlatego postanowiłam napisać do Ciebie kilka listów o wydawaniu i debiutowaniu w Polsce. Chciałabym podzielić się kilkoma przemyśleniami, aby przygotować Cię na tradycyjny proces wydawniczy. Abyś mógł, z lekkością i pewnością siebie, możliwą dzięki wiedzy i zrozumieniu mechanizmów rynku i współczesnego życia literackiego, zaplanować wydanie swojej książki w wydawnictwie.

Mam pewien pomysł i pewną filozofię debiutowania. Chciałabym się nią z Tobą podzielić. Dlatego zapraszam Cię na Listy o wydawaniu. Od redaktora dla autora. Od serca.

.

Kinga Rak

Wspieram autorów, którzy chcą samodzielnie wydać swoją książkę. Działam już tak od ponad 3 lat. Prowadzę autorskie warsztaty wydawnicze (dla self-publisherów oraz osób, które chcą wydać swoją książkę w wydawnictwie), indywidualne konsultacje, mentoring oraz sesje coachingowe. Redaguję, recenzuję i prowadzę grupę „Jak wydać książkę?”, w której znajdziesz masę bezpłatnej wiedzy na temat wydawania własnych tekstów. Możesz mnie śledzić na stronie Twardej Oprawy – tam pojawiają się posty z wiedzą merytoryczną, webinary i transmisje.

Jak widzisz, zawodowo jestem w pełni oddana wydawaniu. Mam za sobą zarówno doświadczenie pracy w wydawnictwach (Otwarte, Helion), jak i w serwisach self-publishingowych (Ridero, Wydaje.pl). Obroniłam doktorat, który był poświęcony polskiemu self-publishingowi.